دریافت مابه التفاوت نرخ ارز در حقوق گمرکی، عطف به ماسبق نشود رئیس مجمع واردات در واکنش به تصویب نامه هیأت وزیران که در آن تغییر ۴۴۰ ردیف تعرفه گمرکی ابلاغ شده است نوشت: پیشنهاد ما این است که این بخشنامه از تاریخ ابلاغ اجرایی شود و عطف به ماسبق نشود. – اخبار اقتصادی – […]

دریافت مابه التفاوت نرخ ارز در حقوق گمرکی، عطف به ماسبق نشود

رئیس مجمع واردات در واکنش به تصویب نامه هیأت وزیران که در آن تغییر ۴۴۰ ردیف تعرفه گمرکی ابلاغ شده است نوشت: پیشنهاد ما این است که این بخشنامه از تاریخ ابلاغ اجرایی شود و عطف به ماسبق نشود.

– اخبار اقتصادی –

خبرگزاری تسنیم، رئیس مجمع واردات علیرضا مناقبی در واکنش به تصویب نامه هیأت وزیران به شماره ۲۲۴۴۶/ت ۵۹۷۶۱ هـ مورخ ۱۷/۰۲/۱۴۰۱ که در آن تغییر ۴۴۰ ردیف تعرفه گمرکی ابلاغ شده است نوشت:

بواسطه این تغییرات، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ETS بانک مرکزی نیز رخ می دهد و عجیب این است که در این بخشنامه که در ۱۷ اردیبهشت سال جاری ابلاغ شده است، تاکید شده که این بخشنامه از ابتدای سال جاری لازم الاجرا است.

واقعیت این است که بسیاری از تأمین کنندگان و واردکنندگان کالاهای خود را پیش از زمان این ابلاغیه به بازار عرضه و به فروش رسانیده اند و این بخشنامه نباید عطف به ماسبق شود.

طبق بند ۱ بخش (هـ ) از تبصره ۷ در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور "نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی بر اساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ETS) در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی می باشد و قیمتگذاری کالاهای وارداتی نیز بر اساس آن انجام می شود.

گفتنی است کالاهایی همچون تجهیزات رایانه‌ای، موبایل، تبلت و … تمام مراحل اظهار، ترخیص و فروش آن به مصرف کننده قابل رهگیری است و دقیقا مشخص است که پیش از این ابلاغیه قیمتگذاری و به بازار عرضه شده اند. ضمن اینکه توجه به این موضوع هم ضروری است که این کالاها در سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت گذاری شده اند و سازمان مذکور قیمت را بر اساس همان نرخی که گمرک در روز ترخیص اعلام داشته است، تعیین و بازرگانان با همان میزانِ تعیین شده سازمان، کالاها را به فروش رسانیده اند.

بنابراین پیشنهاد ما این است که با توجه به مشکلاتی که ممکن است رخ دهد، این بخشنامه از تاریخ ابلاغ اجرایی شود و عطف به ماسبق نشود.

انتهای پیام/

مقاله اصلی