شهروندان لبنانی درباره دخالت‌های عربستان و آمریکا در انتخابات چه می‌گویند/ گزارش اختصاصی شهروندان لبنانی با اشاره به دخالت‌های گسترده آمریکا و عربستان برای تاثیرگذاری بر انتخابات لبنان، هدف از آن را تلاش برای ضربه زدن به برنامه سیاسی مقاومت و متحدان آن می‌دانند که البته در این راه ناکام خواهند ماند. – اخبار بین الملل – به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیروت،در حالی که لبنانی‌ها منتظر انتخابات پارلمانی هستند تا با تاثیرگذاری بر عرصه سیاسی، برای خروج این کشور از وضعیت فروپاشی در نتیجه فساد و دخالت‌های خارجی ، راهی پیدا کنند؛ برخی در داخل و خارج بر این انتخابات به عنوان دروازه‌ای برای شکستن قدرت مقاومت و تیم سیاسی آن حساب بازکرده‌اند.

حسین عز الدین تحلیلگر مسائل سیاسی در این باره به تسنیم می‌گوید: البته این دخالت‌ها از طریق برخی سفارتخانه‌های خارجی به ویژه سفارت عربستان و آمریکا از طریق صرف هزینه‌های مالی و حمایت از برخی لیست‌ها و همچنین تحرکات خارج از عرفی که سفارتخانه‌های مذکور انجام می‌دهند صورت می‌گیرد.

وی افزود: همه این صحنه‌ها و اقدامات در چارچوب تلاش‌های آمریکا و عربستان برای تاثیرگذار..

شهروندان لبنانی درباره دخالت‌های عربستان و آمریکا در انتخابات چه می‌گویند/ گزارش اختصاصی شهروندان لبنانی درباره دخالت‌های عربستان و آمریکا در انتخابات چه می‌گویند/ گزارش اختصاصی

شهروندان لبنانی با اشاره به دخالت‌های گسترده آمریکا و عربستان برای تاثیرگذاری بر انتخابات لبنان، هدف از آن را تلاش برای ضربه زدن به برنامه سیاسی مقاومت و متحدان آن می‌دانند که البته در این راه ناکام خواهند ماند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیروت،در حالی که لبنانی‌ها منتظر انتخابات پارلمانی هستند تا با تاثیرگذاری بر عرصه سیاسی، برای خروج این کشور از وضعیت فروپاشی در نتیجه فساد و دخالت‌های خارجی ، راهی پیدا کنند؛ برخی در داخل و خارج بر این انتخابات به عنوان دروازه‌ای برای شکستن قدرت مقاومت و تیم سیاسی آن حساب بازکرده‌اند.

حسین عز الدین تحلیلگر مسائل سیاسی در این باره به تسنیم می‌گوید: البته این دخالت‌ها از طریق برخی سفارتخانه‌های خارجی به ویژه سفارت عربستان و آمریکا از طریق صرف هزینه‌های مالی و حمایت از برخی لیست‌ها و همچنین تحرکات خارج از عرفی که سفارتخانه‌های مذکور انجام می‌دهند صورت می‌گیرد.

وی افزود: همه این صحنه‌ها و اقدامات در چارچوب تلاش‌های آمریکا و عربستان برای تاثیرگذاری بر بدنه اجتماعی حامی مقاومت و حزب الله و بلکه بدنه جامعه‌ای که هواداران حزب الله بخشی از آن هستند به شمار می رود تا در نهایت بر مسیری که حزب الله در پیش گرفته و نیز برنامه سیاسی مقاومت و متحدان آن تاثیر بگذارد.اما در نهایت این مردم و صندوق‌های رای هستند که مسائل را تعیین می‌کنند و به نظر من این دخالتهای خارجی شکست خواهد خورد.

بعد از اعلام کناره‌گیری «سعد حریری» نخست وزیر اسبق لبنان و رئیس جریان المستقبل و نیز خود این جریان از مشارکت در انتخابات پارلمانی، عربستان با بازگرداندن ولید البخاری، سفیر خود به بیروت پس از تحریم لبنان به بهانه اظهارات جرج قرداحی، وزیر اطلاع رسانی سابق این کشور، در تلاش برای تشدید حضور سیاسی خود در لبنان و حمایت از نیروهای حامی ریاض و جلوگیری از خروج آنها از نبرد انتخاباتی است.

یک شهروند لبنانی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: نکته اول این است که اصولاً چنین اقداماتی تکرار می‌شود، باید بدانند که این اقدامات نقض حاکمیت کشور هستند. اگر به عنوان مثال سفیر ایران یا سفیر سوریه با یکی از شخصیت‌های وابسته به لیست های انتخاباتی دیگر دیدار می‌کرد همه دنیا به پا می‌خواستند و زمین زیر پای ما به دلیل این اقدام می‌لرزید. این مسئله (دخالت‌های آمریکا و عربستان) مداخله مستقیم در امور و آزادی‌های انتخاباتی لبنان است.

شهروند دیگری هم تصریح می‌کند: دخالت‌های آمریکا و عربستان در انتخابات لبنان یک دخالت آشکار است و بر کسی پوشیده نیست. حتی یک بچه در لبنان نیز می‌تواند بفهمد که این مسئله یک دخالت علنی و آشکار به شمار می رود. بنابراین سفیر عربستان و کشورش باید دست از سر لبنان بردارند.

خبرنگار تسنیم در ادامه نظر یکی دیگر از شهروندان را جویا شده که وی پاسخ داد: این تحرکات علیه مقاومت صورت می‌گیرد و همه می‌دانند آن‌ها چه کسانی هستند.آن‌ها دشمن مقاومت هستند. خط ما خط مقاومت است، آنها با چند دلار آمده‌اند تا مردم را تحریک کنند و رشوه بدهند با این هدف که مقاومت را به زیر بکشند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا این گونه تحرکات، دخالت نیست؟ اظهار داشت: قطعا دخالت است. کمیته بین المللی ناظر بر انتخابات کجاست؟ هدف آنها کاهش جایگاه مقاومت است و می‌خواهند مقاومت را به زیر بکشند تا به روند عادی سازی با اسرائیل کشیده شوند و به این ترتیب پروژه اسرائیلی موفق شود.

ناظران تاکید می‌کنند که سطح دخالتهای خارجی در انتخابات لبنان بسیار بالاست و برخی اعتراف کرده‌اند که قدرت‌های غربی نزدیک به ۲ میلیارد دلار برای دستکاری و تقلب در نتایج انتخابات لبنان هزینه کرده‌اند اما همه آنها شکست خورد. امروز حزب‌الله و همپیمانان آن تاکید می‌کنند که دخالت‌های خارجی هراندازه که زیاد باشد، ملت لبنان به گزینه ملی مقاومت خود وفادار خواهند بود.

انتهای پیام/

مقاله اصلی