صحبت‌های قابل تأمل سعید مقیسه/ ساترا مأموریت تولید محتوا ندارد! مقیسه در نشستِ‌اخیر خود درباره نسبت ساترا و سازمان صدا و سیما اشاره‌های قابل تأملی داشت و تأکید کرد که برای اینکه تعارض منافع با vodها پیدا نکنند، مأموریت تولید محتوا ندارند. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ این روزها صنوفِ مختلف و مرتبط با وی‌او‌دی‌ها درباره نسبتِ ساترا و صدا و سیما مطرح می‌کنند. حتی برخی از آنها نگران‌ِ آینده پلتفرم‌ها و فعالیتِ خودشان در فضایِ نمایش‌خانگی‌اند. به همین خاطر در دیدار با رئیس‌جمهور بحث‌ها به این سمت هم رفت که دوباره اختیاراتِ نظارت بر نمایش‌خانگی به سمتِ وزارت ارشاد برود.
البته در این مسیر بارها برخی از اعضایِ کمیسیون فرهنگی مجلس همچون بیژن نوباوه که در شورای نظارت بر صدا و سیما، عضویت دارد، بر این باورند که مسئولیت نظارت بر پلتفرم‌های خانگی باید در رسانه ملّی بماند. اما در اینکه ساترا در تولید محتوا ورود خواهد کرد یا معاونت سیما و بخش‌های دیگر صدا و سیما در بحثِ مدیریتی این نهاد دخالت ویژه‌ای دارند؛ سعید مقیسه در نشستِ‌اخیر خود به نکات قابل‌تأملی در این باره پرداخ..

صحبت‌های قابل تأمل سعید مقیسه/ ساترا مأموریت تولید محتوا ندارد!

مقیسه در نشستِ‌اخیر خود درباره نسبت ساترا و سازمان صدا و سیما اشاره‌های قابل تأملی داشت و تأکید کرد که برای اینکه تعارض منافع با vodها پیدا نکنند، مأموریت تولید محتوا ندارند.

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ این روزها صنوفِ مختلف و مرتبط با وی‌او‌دی‌ها درباره نسبتِ ساترا و صدا و سیما مطرح می‌کنند. حتی برخی از آنها نگران‌ِ آینده پلتفرم‌ها و فعالیتِ خودشان در فضایِ نمایش‌خانگی‌اند. به همین خاطر در دیدار با رئیس‌جمهور بحث‌ها به این سمت هم رفت که دوباره اختیاراتِ نظارت بر نمایش‌خانگی به سمتِ وزارت ارشاد برود.

البته در این مسیر بارها برخی از اعضایِ کمیسیون فرهنگی مجلس همچون بیژن نوباوه که در شورای نظارت بر صدا و سیما، عضویت دارد، بر این باورند که مسئولیت نظارت بر پلتفرم‌های خانگی باید در رسانه ملّی بماند. اما در اینکه ساترا در تولید محتوا ورود خواهد کرد یا معاونت سیما و بخش‌های دیگر صدا و سیما در بحثِ مدیریتی این نهاد دخالت ویژه‌ای دارند؛ سعید مقیسه در نشستِ‌اخیر خود به نکات قابل‌تأملی در این باره پرداخته است.

در این نشست که در پارک فناوری پردیس برگزار شد، مقیسه در ابتدای صحبت‌های خود به بیان رویکرد و برنامه‌های پیش‌روی ساترا پرداخت و با اشاره به جایگاه این سازمان گفت: یکی از کاربردها و نتایج تدوین مقررات و تنظیم‌گری، ایجاد شرایط اطمینان‌بخش برای جلب حمایت‌های حاکمیتی است. از این منظر نهاد تنظیم‌گر، واسطی میان حاکمیت و بخش خصوصی است که بهره‌مندی آنها از دارایی‌ها و توانمندی‌های بخش دولتی را برای بخش خصوصی تسهیل و مقدور می‌کند. رشد قانونمند فعالیت رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر که عموماً چابک‌تر و خلاق‌‌اند به نفع حاکمیت است.

وی درخصوص نسبت این سازمان و رسانه ملی تاکید کرد: اگرچه رئیس ساترا را رئیس سازمان صداوسیما انتخاب می‌کند اما این امر به معنای تصدی‌گری ساترا در فعالیت‌های تولیدی رسانه ملی نیست و به لحاظ ساختاری و شرح ‌وظایف از ابتدای تأسیس از سایر معاونت‌های تولیدی صداوسیما همچون معاونت سیما یا معاونت فضای مجازی منفک بوده و مأموریت تولید محتوا ندارد که تعارض منافع با VODها داشته باشد.

مقیسه بیان کرد: اگرچه برخی، تنظیم مقررات را فقط از منظر ایجاد محدودیت می‌نگرند اما حمایت‌های قابل توجه و متنوعی از طرف صداوسیما برای توسعه قانونمند رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر فراهم شده که مبتنی بر نظام رتبه‌بندی دارندگان مجوز در اختیار آنها قرا خواهد گرفت.

وی در ادامه به برخی از این حمایت‌ها اشاره کرد و گفت: ما به‌منظور توسعه رسانه‌ها در ابتدای امسال با دستور رئیس سازمان صداوسیما تعدادی از آثار فیلم و سریال صداوسیما و سینما را که بعضاً حق پخش آن را خریداری کردیم، به‌صورت رایگان در اختیار رسانه‌ها قرار دادیم تا از این طریق بتوانند جذب مخاطب کنند.

مقیسه با تأکید بر لزوم توسعه محتوای سالم برای خانواده‌ها بیان کرد: درحال حاضر برخی از محتوای منتشر شده در فضای مجازی به گونه‌ای نیست که بتوان آن را در محیط خانواده‌ها و با کودکان تماشا کرد؛ حال آنکه مشاهده آثار سالم و دارا بودن رسانه قابل اعتماد از نظر محتوایی حق هر کدام از شهروندان و خانواده‌ها است و باید به آن احترام گذاشت.

رئیس ساترا افزود: برخلاف تصور برخی که هرچه خط قرمزهای محتوایی بیشتر نقض شود VOD مخاطب پسندتر و سودآورتر خواهد بود، معتقدم اگر محتوای تولید شده جذاب ولی مطابق چارچوب‌ها باشد مورد اقبال خانواده‌ها قرار خواهد گرفت. همچنان‌که تلوبیون فقط با انتشار محتوای رسانه ملی ممیزی شده در فضای مجازی توانسته است بیشترین مخاطب را جذب کند. علاوه بر این، حفظ حریم محتوای سالم امکان خرید و انتشار محتوا توسط رسانه ملی را نیز افزایش می‌دهد که مبلغ آن به چرخه اقتصادی تولید مجدد آثار برمی‌گردد.

مقیسه در پایان شفافیت و کاهش رویکرد سلیقه‌ای در ارزیابی آثار را از جمله رویکردهای ساترا برشمرد و گفت: اگرچه که سیاست‌های محتوایی اساساً تفسیرپذیر است و گریزی از آن نیست اما از طریق فرآیندهایی چون انتخاب بازبین واحد برای محتوا، جلسات مشترک و اعلام شفاف ضوابط، تلاش داریم تا حد قابل قبولی تکلیف تولیدکنندگان را معین و سلیقه‌محوری را کاهش دهیم.

پس از اظهارنظرِ چند روزِ‌گذشته رئیس ساترا درباره ممیزی‌ها که منجر به حذفِ کارگزاری‌ها و بازبینی‌های رایگان شد، این اظهارنظرها از هر حیث می‌تواند جریانِ تازه‌ای را پیش‌روی انجمن‌های صنفی VODها قرار دهد.

ساترا هزینه‌های بازبینی را رایگان کرد/ اعطای مجوز به ۷ رسانه

انتهای پیام/

مقاله اصلی