علت بی انگیزگی در کار چیست؟ چهار دلیل اصلی که در سال ۱۴۰۰ باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. میل به انجام کاری با شروع به جای تعلل، اصرار بر حواس پرتی و سرمایه گذاری انرژی ذهنی کافی برای موفقیت. ۴۰ درصد از موفقیت پروژه های تیمی را تشکیل می دهد. با این حال، مدیران […]

علت بی انگیزگی در کار چیست؟ چهار دلیل اصلی که در سال ۱۴۰۰ باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. میل به انجام کاری با شروع به جای تعلل، اصرار بر حواس پرتی و سرمایه گذاری انرژی ذهنی کافی برای موفقیت. ۴۰ درصد از موفقیت پروژه های تیمی را تشکیل می دهد. با این حال، مدیران اغلب در کشف چگونگی ایجاد انگیزه موثر در کارکنان بدون الهام مشکل دارند. بررسی تحقیقات انگیزشی نشان می دهد که کلید این است که مدیران ابتدا دلیل بی انگیزگی کارکنان را به طور دقیق شناسایی کنند و سپس یک استراتژی هدفمند را اجرا کنند.

انگیزه به طور کلی کمبود انرژی و انگیزه برای انجام کار و فعالیت است. نداشتن انگیزه به خودی خود یک مشکل حادی نیست، اما اگر به مرور زمان نادیده گرفته شود و درمان شود، مشکل پیچیده تر می شود و حتی ممکن است نوعی افسردگی را تجربه کنید. “من بی انگیزه هستم، خسته، بی حوصله، هیچ کاری نمی کنم، احساس افسردگی می کنم، هیچکس حتی پدر، مادر و همسرم مرا درک نمی کنند و…” اینها جملاتی است که فرد بی انگیزه و افسرده هر روز تکرار می کند. در این مقاله به بررسی علل بی تفاوتی و نحوه رفع آن می پردازیم. قبل از آن توصیه می کنیم مقاله افسردگی را نیز مطالعه کنید.

علل بی تفاوتی چیست؟

انگیزه نیروی محرکه انسان برای رسیدن به اهداف و خواسته هایش است. اما گاهی با وجود این نیرو و اراده، هدفی وجود ندارد و یا اگر اهدافی وجود داشته باشد، آنقدر گسترده، مبهم و پراکنده است که راه رسیدن به آن مشخص نیست. بنابراین مهم ترین دلیل بی انگیزگی نداشتن هدف منطقی و دست یافتنی است. بی تفاوتی در هر مرحله از زندگی رخ می دهد و علت متفاوتی دارد. گاهی این دلایل با علل افسردگی مرتبط است. برای اطلاعات بیشتر در مورد علل افسردگی کلیک کنید.

اما نکته مهم این است که فکر نکنید بی انگیزگی که با آن مواجه می شوید شبیه حالات و حالات دوره های قبلی زندگی شماست. از جمله دلایل بی انگیزگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱٫ عدم اعتماد به نفس:

رابطه بین اعتماد به نفس و انگیزه یک خیابان دو طرفه است. به گونه ای که بی انگیزگی شما را بی اثر می کند. این ناکارآمدی باعث ایجاد احساس ناکارآمدی، ناکارآمدی و در نهایت کاهش عزت نفس می شود. عدم اعتماد به نفس به شما می گوید که هیچ کاری نمی توانید در مورد آن انجام دهید.

۲- افسردگی:

فقدان انگیزه و اعتماد به نفس از زیر مجموعه های اختلال افسردگی است. افسردگی یک مشکل بسیار شایع و آزاردهنده است و اگر در زمان مناسب به آن رسیدگی نشود می تواند کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. برای شناسایی این اختلال باید علائم آن را بشناسید. از علائم افسردگی نیز می توان به بی تفاوتی اشاره کرد. برای اطلاع از علائم افسردگی کلیک کنید.

افسردگی روندی صعودی دارد که از مقدار کمی شروع می شود و تا افسردگی حاد پیش می رود. درمان افسردگی در صورت مشاهده کوچکترین علائم افسردگی و قبل از رسیدن به مرحله حاد ضروری است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع پیشنهاد می کنیم مقاله درمان افسردگی را مطالعه کنید.

۳٫ عدم وجود محرک های بیرونی:

انگیزه، محرک درونی انسان است. نیرویی که از درون شما را تقویت می کند. اما یکی از عوامل موثر در ایجاد انگیزه های درونی، محرک های بیرونی است. نیاز به تشویق، تایید، پول، امکانات، توجه و… از این محرک های درونی است.

۴٫ سبک زندگی ناسالم:

کم تحرکی، عدم فعالیت مفید، مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی، مقایسه مداوم با دیگران، عدم شناخت خود، ارتباط معیوب با دیگران و… از جمله سبک های زندگی ناسالم است که باعث بی انگیزگی می شود. اگر شناخت درستی از خود به دست آورید و اهداف تعیین کنید، می توانید سبک زندگی خود را موثرتر انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد خودشناسی کلیک کنید.

۵٫ عدم سازگاری و مهارت حل مسئله:

دانستن اینکه در هر مرحله از زندگی چه باید کرد و چگونه به تغییر واکنش نشان داد، مستلزم یادگیری مهارت های حل مسئله و سازگاری است. این دو مهارت مهم مانند هر مهارت دیگری قابل یادگیری است. افراد سالم و با انگیزه می دانند که چگونه به رویدادهای مختلف واکنش نشان دهند و می توانند خود را برای همه موقعیت ها آماده کنند. در این راستا مطالعه مقاله حل مسئله می تواند مفید باشد.

منبع: سایت آموزشی آنیه