در تعریف کلی آزمون آیلتس تستی است که جهت ارزیابی مهارت‌های زبانی  در افراد غیر انگیسی زبان به کار گرفته می شود یا به عبارت دیگر در آزمون آیلتس مقدار مهارت اشخاصی را که مایل هستند تا با زبان انگلیسی کار کنند و یا ادامه تحصیل بدهند سنجش می کنند. نمره یا امتیاز ایلتس، نشانگر […]

در تعریف کلی آزمون آیلتس تستی است که جهت ارزیابی مهارت‌های زبانی  در افراد غیر انگیسی زبان به کار گرفته می شود یا به عبارت دیگر در آزمون آیلتس مقدار مهارت اشخاصی را که مایل هستند تا با زبان انگلیسی کار کنند و یا ادامه تحصیل بدهند سنجش می کنند.

نمره یا امتیاز ایلتس، نشانگر توانایی فرد در استفاده از زبان انگلیسی جهت ارتباط برقرار کردن در محیط های اجتماعی، کاری  و آکادمیک می باشد. در واقع یکی از فاکتورهای عمده در بسیاری از کالج‌ها، دانشگاه‌ها، صنایع و سازمان‌های دولتی در بریتانیا، ایرلند، کانادا، آفریقای جنوبی، استرالیا و نیوزیلند برای سنجش و بررسی شایستگی اشخاص غیر انگلیسی زبان، همین نمره آیلتس است.

ازمون ایلتس چه انواعی دارد؟

ایلتس در ۲ دسته یا جنرال یا همان عمومی و آکادمیک یا دانشگاهی برگزار می گردد. در نوع آکادمیک، مهارت فرد برای استفاده از زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مورد سنجش قرار می گیرد. بد نیست بدانید که پذیرش برای تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها هم بر پایه نتایج ایلتس است. در ایلتس عمومی توانایی داوطلب برای استفاده از زبان انگلیسی در شرایط  کلی‌تر کاری و اجتماعی ارزیابی می شود.وبسایت خود آموززبان یکی از بزرگترین وبسایت های آموزش زبان انگلیسی حرفه ای در ایران میباشد

بخش های مختلف ازمون ایلتس

بخش مکالمه یا همان گفتگو در ازمون ایلتس چگونه است

مصاحبه داوطلبان در این بخش از آزمون آیلتس بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌‎کشد و داوطلب باید به سوالاتی که از سوی  فرد آزمون گیرنده مطرح شده است در مدت مقرر پاسخ دهد. جالب است که بدانید این گفتگو ضبط‌ می گردد و شامل ۳ پارت است.

در پارت ۱ مصاحبه، فرد به‌ سوالاتی عمومی و شخصی درباره مکان ‌زندگی اش‌، شرایط خانوادگی، موقعیت شغلی و علایق شخصی خود پاسخ می دهد. زمان لازم برای این پارت حدودا ۵ دقیقه می باشد.

در پارت ۲، به فرد کارتی داده می شود که موضوعی بر روی آن نوشته شده ، و او باید به مدت ۲ دقیقه درباره این موضوع صحبت نماید.

در پارت ۳، فردا با ازمون گیرنده مشغول بحثی ۴ دقیقه‌ای  می شود که عمده تمرکز آن با موضوع کارت در ارتباط است. این پارت توانایی برقرار نمودن ارتباط موثر فرد در زبان انگلیسی را ارزیابی می کند همچنین روان  بودن او در محاوره و درستی گرامر در داوطلب بررسی می گردد.

سه پارت  شنود، خواندن و نوشتن به ترتیب دریک جلسه و بدون استراحت ارزیابی می‌شود. اما بخش مکالمه بر اساس قوانین مرکز ازمون، می تواند پیش یا پس از بخش‌های دیگر انجام شود.

بخش شنیداری در ازمون ایلتس چگونه است

قسمت شنیداری ازمون آیلتس از چهار قسمت مختلف تشکیل شده که هر یک از انها ۱۰ پرسش را دربرخواهد داشت. از جمله این سوال ها پرسش های چند گزینه‌ای، سوالاتی کوتاه پاسخ، تکمیل جملات ناقص، خلاصه نویسی، نام گذاری تصاویر و نمودارها و مطابقت دادن انها است.

هر داوطلب ایلتس فقط یک نوبت اجازه دارد این بخش را گوش بدهد و حتما همان زمان می بایست به پرسش ها جواب بدهند. پس از اتمام این پارت، افراد می‌توانند ۱۰ دقیقه استراحت داشته باشند.

بخش درک مطلب در ازمون ایلتس چگونه است

این فصل از ازمون ایلتس به ۲ شکل ارائه می گردد: یک قسمت برای آیلتس عمومی است و دیگری هم برای آیلتس آکادمیک در نظر گرفته شده است و هر یک شامل ۳ قسمت است که کلا ۴۰ عدد پرسش دارد.

بخش ۱ مربوط به نیازهای اولیه و پایه ای زبان انگلیسی است، اما بخش های دیگر دشوارتر می باشد. داوطلبان برای کامل نمودن هر بخش، به بیست دقیقه زمان احتیاج دارند.

مدل آکادمیک ازمون ایلتس

سوالات مدل آکادمیک ممکن است شامل جمله چند گزینه ای، شناسایی اطلاعات، شناسایی نظرات نویسنده، وصل کردن اطلاعات، کامل کردن خلاصه ها و یادداشت ها، وصل کردن سر تیترها به متون توضیحی خاص ، یافتن انتهای جملات، کامل کردن جداول، نمودارها و سوالاتی با پاسخ های کوتاه باشند.

در حقیقت این متون از کتابها، ژورنال ها، روزنامه ها و مجلات استخراج شده اند و برای مخاطب عام نوشته شده اند. در کل تمامی این مطالب از موضوعات عمومی و غیر تخصصی استخراج شده اند و موضوعات جالبی را در بر می‌گیرند که مشخصاً برای داوطلبان مایل به تحصیل در دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مناسب و کاربردی هستند.

اگر متون حاوی اصطلاحات تخصصی باشند، واژه نامه ای کوتاه و ساده در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.بهترین منابع آیلتس چه منابعی هستند ؟ ما در مقاله ای بصورت تخصصی در وبسایت خود آموززبان به این موضوع پرداخته ایم ..

مدل عمومی

قسمت اول مدل جنرال ممکن است شامل دو یا سه متن کوتاه یا چندین متن کوتاه تر باشد. قسمت دوم ان شامل دو متن می شود و در قسمت سوم یک متن نسبتا بلند وجود دارد.

سوالات این بخش ممکن است چند گزینه ای، شناسایی اطلاعات، شناسایی نظرات نویسنده، وصل کردن اطلاعات، کامل کردن خلاصه ها و یادداشت ها، وصل کردن سر تیترها به متون، یافتن انتهای جملات، کامل کردن جداول، نمودارها و سوالاتی با پاسخ های کوتاه باشند.

در هنگام انتقال پاسخ ها به پاسخ نامه، داوطلبان باید مراقب اشتباهات ساختاری و املایی خود باشند. بد نیست بدانیم که تمامی سوالات این بخش، یک نمره‌ای هستند.

داوطلبان می بایست پاسخ های خود را در مدت زمانی که در اختیارشان گذاشته می شود به پاسخ نامه انتقال دهند چون زمان اضافه‌ای در اختیار داوطلبان قرار داده نخواهد شد.

بخش نوشتاری

بخش نوشتاری رایتینگ در آزمون آیلتس نیز شامل دو مدل آکادمیک  و عمومی است که هر یک از انها خود شامل دو قسمت هستند.برای این بخش از آزمون، یک‌ ساعت زمان در نظر گرفته شده است که داوطلبان در آن مدت می بایست دو موضوع را به رشته تحریر درآورند.در هر مدل، داوطلب ۲۰ دقیقه برای نگارش قسمت اول (۱۵۰ کلمه) و ۴۰ دقیقه برای نگارش قسمت دوم (۲۵۰ کلمه) وقت دارد.پیشنهاد می‌شود که داوطلبان بیست‌ دقیقه اول را به نوشتن متن اول با حداقل ۱۵۰ واژه اختصاص داده و چهل دقیقه باقی‌مانده را صرف پاسخ به سوال دوم با حداقل ۲۵۰ واژه کنند. به پاسخ‌هایی که کمتر از این‌ میزان واژه داشته‌ باشند نمره کامل داده نخواهد شد.در موضوع اول، به داوطلب یک جدول یا نمودار داده شده و از او خواسته می شود تا اطلاعات نمایش‌ داده شده در جدول را با جملات خود توضیح دهد.موضوع دوم، در قالب یک سوال از داوطلب خواهد خواست تا نظر یا عقیده موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کند.

نمرات آزمون

نمره هر بخش از امتحان، بین صفر تا ۹ است. نمره کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه شده و در هنگام اعلام نتیجه، نمره مربوط به هر یک از چهار مهارت نیز اعلام می‌شود.